Cesta do Chorvatska automobilem (levně)

Únor 23, 2011 | Rubrika: Cestování, Dovolená

Cestujeme do Chorvatska autem

Jako už několik posledních let, i letos se chystáme na dovolenou do Chorvatska. Všichni patříme k mladší generaci, takže si pořád vybíráme spíše rušnější letoviska, jako je Makarská nebo Omišská riviéra, ostrov Pag apod. Už delší dobu volíme ubytování v apartmánech a cestu autem. Na tu je dobré se předem připravit a především vybavit potřebnými informacemi. K tomu by vám měl pomoci následující článek, kam jsme sepsali naše zkušenosti.

My vždy volíme tu nejznámější a nejvíc osvědčenou trasu přes Rakousko a Slovinsko. Je sice celá placená, ale na druhou stranu si dopřejete luxus dálnic a v Chorvatsku budete za nějakých 11-12 hodin včetně zastávek.

Existuje ještě alternativní trasa přes Slovensko a Maďarsko. Tu sem tam využijí lidé, kteří se chtějí vyhnout drahé Slovinské dálnici. Nicméně tato trasa je o nějakých cca. 150 km delší.

Trasa Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko

Nejvýhodnější je přestoupit hranice v Mikulově, koupit si rakouskou dálniční známku (7,70 eur na 10 dní – my kupujeme rovnou dvě) a pokračovat směrem na Vídeň, Gratz a dál na slovinský Maribor. Hned na Slovinských hranicích si kupte dálniční známku – 30 eur na měsíc. Mají i týdenní za 15 eur, ale ta vám většinou nebude stačit.

Projeďte Maribor a pokračujte směrem na Záhřeb a dál po dálnici na jih Chorvatska. Při vjezdu na Chorvatskou dálnici obdržíte kartičku a po opuštění dálnice ji odevzdáte a zaplatíte poplatek. Bývá to od 60 až do 160 kun. Záleží, jak daleko jedete.

autem do Chorvatska

Vzdálenosti z Česka do Chorvatska

Přehledně uspořádané vzdálenosti z Prahy, Brna a Ostravy do Chorvatska můžete najít na stránkách Levnědochorvatska.cz.

Dopravní předpisy a výbava auta

Dopravní předpisy v jednotlivých zemích jsou až na drobné výjimky totožné s těmi u nás. Mají sice jakousi toleranci alkoholu v krvi (většinou kolem 0,5 promile), ale pokud budete účastníkem nehody, tak to stejně použijí proti vám. Co se týká rychlostních limitů, tak na dálnicích je to 130 km/h, na silnicích 90 km/h a v obcích 50 km/h. Dejte si pozor, protože to často hlídají a pokuty mají opravdu vysoké.

Než vyrazíte na cestu, tak si pozorně zkontrolujte povinnou výbavu auta a nezapomeňte na zelenou kartu (potvrzení o povinném pojištění). Pokud máte auto půjčené, musíte mít i plnou moc k cestě do zahraničí.

Co dělat v případě nehody?

Pokud se stanete účastníkem dopravní nehody, tak místo označte výstražným trojúhelníkem a nezapomeňte si obléct reflexní vestu. Pak volejte policii. Pokud byste měli auto viditelně nabourané, tak po nich chtějte i protokol o nehodě a poškození auta. Bez něho vás nepustí přes hranice.

Závěrem

Doufáme, že vám tyto informace pomohli. Není to moc složité a většina věcí je stejných, jako u nás, ale i tak je dobré být na cestu připraven. Přidáme ještě jednu radu: Vezměte si s sebou platební kartu s možností vybírat a platit v zahraničí a taky si na mobilu aktivujte roaming. Tyto vymoženosti moderní doby vám hodně usnadní případné problémy.

Přejeme krásnou cestu a příjemně strávenou dovolenou 2011 v Chorvatsku.

 

Příbuzné články

Rubriky