Led osvětlení vs. klasická žárovka

Únor 24, 2011 | Rubrika: Bydlení, Eshopy, Technika

Led osvětlení, baterky

Proč dát přednost LED osvětlení před klasickými nebo úspornými žárovkami? Právě na toto téma se Vám přinášíme pár základní rozdílů (výhod a nevýhod). Nespornou výhodou led osvětlení resp. led baterek je větší produkce světla na jeden watt energie v porovnání s běžnou žárovkou. Tuto skutečnost lze výhodně zužitkovat především u bateriemi napájenými zařízeními. Bez větších problémů lze zvolit barvu světla aniž by bylo nutné použít filtry.

Toto světlo lze snadno směrovat do požadovaného bodu na rozdíl od žárovek či zářivek. Podstatnou výhodu mají led baterky ale i např. čelovky či cyklosvítilny pracující na principu LED při porovnání výdrže svítivosti – navíc se LED rozsvítí v řádu několika mikrosekund. Možná právě proto mají využití především v prostorách kde dochází k opakovanému rozsvícení/zhasínání světel – nedojde zde ke známému shoření vlákna. Zánik led lze zpozorovat postupným úbytem jasu. Z výše uvedeného lze usoudit, že led baterky mají životnost cca 100 000 hod, což je v porovnání s běžnými žárovkami až 100 násobně více. K této skutečnosti přispívá i fakt větší odolnosti proti nárazům.

Led baterky, světla do kempu

Abychom však byli objektivní je nutno se podívat i na určité nevýhody LED osvětlení. U těchto nevýhod se nejedná přímo o nevýhody, jen vlastnosti LED technologie, která se chová trochu jinak. V přepočtu na jednotku osvětlení (lumen) mají vyšší pořizovací náklady. Použít tedy jednu diodu mnohdy nestačí. Pro mnohé může být nevýhoda i úzký paprsek emitovaného světla a určité zkreslování barev pod světlem z bílých LED. Hlídat musíme také hodnoty proudu, při vložení vyššího proudu může snadno dojít k selhání diody (LED) vlivem přehřátí. Ze zdravotního hlediska lze říci, že světlo produkované led baterkou může poškodit zrak – proto se nedoporučuje přímý pohled do emitovaného světla.

 

Příbuzné články

Rubriky