Zážitky z cestování po Americe

Červenec 10, 2013 | Rubrika: Cestování

Zážitky z Ameriky

Měl jsem to štěstí, že se mi podařilo spolu se třemi kamarády si projet USA od východu k západu a zpět. K tomuto účelu jsme na burze ojetých aut koupili za 500$ bílou Mazdu 626 a jelikož jsme se báli, že by ženské jméno přineslo našemu cestování smůlu, pojmenovali jsme ji Karel.

Sbalili jsme vše potřebné včetně výprodejové baterky LED Lenser, kterou jsme koupili za pár dolarů. Pár dní nato jsme již uháněli přes široké pláně Kansasu a hornaté Colorádo do sousedního Utahu. Zamířili jsme do jeho jihovýchodní části, kde se nachází národní park Canyonlands o rozloze 527 čtverečních mílí.

Náhorní plošina Coloredo

Jak už název i leták obdržený při vjezdu napovídá, mohli jsme se těšit na „obrovskou divokost kamene v srdci Colorádské náhorní plošiny“. Centrální část parku tvoří dva obrovské kaňony, které byly vytvořeny Green a Colorado rivers, rozdělující celý park na tři části – The Maze, Island in the Sky a The Needles. Jelikož náš Karel nepatřil k těm, kteří by měli 4×4, mohli jsme zhlédnout pouze nepatrnou část té čarovné krajiny v načervenalé barvě zapadajícího slunce. Kolem sedmé hodiny večerní jsme se rozhodli park definitivně opustit, jenže Karel byl opačného názoru. Zničeho nic, bez nejmenšího varování, vypověděl službu. Roztláčení, prošení a modlení nepomáhalo, a tak jsme se smířili s tím, že dnes dále nedojedeme. Auto jsme odstavili u kraje silnice a dle hesla ráno moudřejší večera čekali na svítání.

Cestování po Americe v autě

Richard a naše LED baterka

Druhého dne nám místní strážce parku nabídl pomoc, že zavolá odtahovou službu. Po taktním zjištění, že odtah do 80km vzdáleného Moabu by stál 300$ s díky odmítáme a tvrdíme, že už se na tom pracuje. Stopujeme a prosíme projíždějící auta, ale bezvýsledně. Konečně kolem 13.00 potkáváme jedny známe Čechy, kteří nám dávají kanystr pitné vody a nabízejí odvoz jednoho z nás pro pomoc do Moabu. Máme v plánu tam půjčit jeep a odtáhnout se sami. Volba padla na nejstaršího Siggiho. Problémy s ověřování platební karty, věk pod 25 let a nedostatek hotovosti způsobí téměř žebrání před místním supermarketem o odtah. Vždyť pro ty americké polonáklaďáky by to nebyl žádný problém. My si zatím čekání krátíme krátkou túrou. Siggi přijíždí kolem 19.00 v červeném chevroletu s mlčenlivým, přičmoudlým člověkem jménem Richard. Ten je automechanik, a tak okamžitě poznává prasklý klínový řemen. Z auta vytahuje „vlečný řetěz“ a po upevnění se pomalu suneme vpřed. Cestou do Moabu se nám vybila baterka a protože Karel funguje na elektriku, zůstaly otevřená okna a auto osvětlujeme ruční baterkou – díky, že alespoň LED baterka Lenser nezklamal. Parkujeme u servisu, kde je palouček a tak vytahujeme spacáky. S Richardem se domlouváme, že nám Karla opraví, ale až za tři dny, protože má spoustu práce. Za odtah po nás chce jen 80$.

 

Příbuzné články

Rubriky